Skip to content
Menu
Strona główna » Noclegi » Schronisko Chatka Puchatka Bieszczady

Opis obiektu

Schron na Połoninie Wetlińskiej Chatka Puchatka

Dawniej Chatka Puchatka była najmniejszym i jednocześnie najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach. Wybudowano ją w latach pięćdziesiątych. Warto wiedzieć, że na początku miała ona służyć jako przeciwlotniczy punkt obserwacyjny, a dopiero później zaczęto ją wykorzystywać na potrzeby turystyki. Przez dwa lata budynek nie był używany, natomiast później przez pewien okres pełnił funkcję schroniska, prowadzonego przez harcerzy o nazwie „Tawerna” oraz „Republika Wetlińska”. Następnie od 1963 roku w tym schronisku zaczęła działać dyżurka bieszczadzkiego GOPR, a później budynek służył do celów turystycznych. Aktualnie Chatka Puchatka Bieszczady od 2015 roku należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Schronisko cieszyło się ogromnym sentymentem, lecz w 2018 roku właścicielFe podjęli decyzji o jego przebudowie. Zmiany obiektu rozpoczęły się w 2020 roku. Skąd nazwa Chatka Puchatka? Godnym uwagi jest fakt, że nazwa schroniska powstała od wypowiedzi żeglarza Leonida Teligi, które brzmiało „Czuje się na swojej łajbie zagubionej na bezmiarze oceanu, jak ta samotna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej”. Od ponownego otwarcia Chatka Puchatka po przebudowie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem przez wszystkich turystów. Dawniej obiekt służył głównie do odpoczynku. Chatka Puchatka dawała schronienie turystom podczas złych warunków klimatycznymi. Kiedy panowała zła pogoda Chatka Puchatka była idealnym schronieniem dla wszystkich turystów wędrujących po pobliskich szlakach. Obecnie oferta została poszerzona również o miejsca noclegowe.

Chatka Puchatka Bieszczady nocleg

W obiekcie, jakim jest Chatka Puchatka nocleg był dostępny, jednak nie było możliwości dokonania rezerwacji przez Internet. Na górnej kondygnacji schroniska znajduje się miejsce dla turystów, którzy mają zaplanowaną długą wędrówkę Bieszczadzkim szlakiem. Dlatego, że niektórzy nie zdążą zakończyć trasy przed nocą z różnych powodów, „podłoga” znajdująca się w Chatce Puchatka jest dla nich idealnym rozwiązaniem na przetrwanie nocy. W sali zbiorowej obsługa przygotowała dwadzieścia miejsc noclegowych na materacach, a także dwadzieścia miejsc na podłodze obiektu. Oczywiście turyści powinni zabrać ze sobą własny śpiwór, ponieważ nie ma możliwości wypożyczenia go na miejscu. W miejscu Chatka Puchatka schronisko cena za nocleg wynosi sześćdziesiąt złotych.

Wyżej wymienione informacje dotyczą czasu, w którym nocleg w Chatce Puchatka był możliwy. Obecnie stanowisko Bieszczadzkiego Parku Narodowego mówi, że obiekt jest otwarty za dnia, jednak możliwość spędzenia nocy nie jest dostępna. Jeżeli Schron Chatka Puchatka zostanie przekształcony ponownie w schronisko noclegowe dla turystów, informacja dotycząca tego zostanie udostępniona. 

Cennik Chatka Puchatka

Obowiązujący w schronisku Chatka Puchatka cennik przewiduje tylko jeden wariant kosztów noclegu. Cena za jeden nocleg w Chatce Puchatka z własnym śpiworem wynosi sześćdziesiąt złotych. Opłata jest niezależna od wieku odwiedzających. Dodatkowo obsługa dolicza 1,80 zł opłaty miejscowej. Należy zaznaczyć, że klienci po spędzeniu nocy w schronisku muszą wykupić bilet wstępu na ścieżki przyrodnicze oraz szlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Chatka Puchatka godziny otwarcia

Każdy turysta, który planuje wykupić nocleg w Chatce Puchatka powinien zapoznać się z godzinami otwarcia obiektu. W schronisku Chatka Puchatka godziny otwarcia nie są stałe. Turyści mogą zameldować się w schronisku po zachodzie słońca. W sezonie letnim miłośnicy gór mogą zameldować się w obiekcie od godziny 20:00. Wymeldowanie powinno nastąpić do godziny 8:30 następnego dnia.

Chatka Puchatka Wetlina kamera

Znajdują się przy schronisku Chatka Puchatka Wetlina kamera, umożliwia turystom oglądanie obrazu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oczywiście dzięki temu każda osoba może bez problemu sprawdzić panujące tam warunki, a także zobaczyć, jakie jest aktualne zatłoczenie. Dzięki obrotowej kamerze, oprócz bezpośredniej okolicy użytkownicy mogą ujrzeć również oddalone szczyty oraz ruch na szlakach, które znajdują się w pobliżu. Kamera na Chatkę Puchatka pełni wiele cennych funkcji dla turystów zainteresowanych.

Chatka Puchatka Bieszczady trasa

Najkrótsza do schroniska Chatka Puchatka Bieszczady trasa to przejście żółtym szlakiem. Turyści rozpoczynają wędrówkę z parkingu na Przełęczy Wyżnej. Po drodze ustawione są znaki, które z pewnością ułatwiają całą trasę. Teoretycznie bez przystanków do celu można dojść w ponad godzinę, chociaż w praktyce może zając to znacznie dłużej. Do obiektu Nowa Chatka Puchatka można dojść również czerwonym szlakiem z Brzegów Górnych. Cała trasa wynosi około półtorej godziny. Należy zaznaczyć, że różni się on od żółtego szlaku wyłącznie pokonaniem większej wysokości. Osoby, które idą tym szlakiem koniecznie powinny wybrać się na Smerek. Turyści mogą wybrać również do schroniska Chatka Puchatka szlak w kolorze czarnym. Jest on najdłuższy, ze wszystkich, a zarazem najspokojniejszy. Przejście całej trasy zajmuje ponad dwie godziny, a odległość, jaką należy pokonać to cztery kilometry. Cała trasa rozpoczyna się przy przystanku PKS. Znajduje się tam również punkt gastronomiczny, a także punkt sprzedaży biletów do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W pobliżu obiektu Chatka Puchatka Połonina Wetlińska znajduje się wiele atrakcji, jakie konicznie należy odwiedzić. Są to:

Jak długo się idzie do Chatki Puchatka?

Czas przejścia do Chatki Puchatka w Bieszczadach jest zależny od wybranego przez turystę szlaku, a także od ilości przerw podczas przemarszu. W przypadku wybrania czarnego szlaku czas przejścia do Chatki Puchatka z Wetlinki Górnej wyniesie około dwóch godzin. W tym czasie można przejść 4,5 km.

Osoby, które zdecydują się na inny szlak, mogą wejść na Połoninę Wetlińską w zupełnie innym czasie.

Schronisko Chatka Puchatka Bieszczady kontakt

Zainteresowane osoby, które chcą uzyskać wszelkich informacji dotyczących noclegu powinni wiedzieć, że Schronisko Chatka Puchatka Bieszczady kontakt udostępnia wyłącznie za pomocą numeru telefonu. Do obsługi obiektu turyści mogą się dodzwonić wykonując połączenie pod numerem +48 502 472 893. Oczywiście telefon obsługiwany jest wyłącznie w wyznaczonych godzinach.

Kontakt

Chatka Puchatka, 38-608 Wetlina

Sprawdź pozostałe obiekty w pobliżu miejscowości Wetlina

Mapa

Icon label
7 309 Wyświetleń

Opinie

2 komentarze

 1. Dziaders
  2024-04-17 @ 07:01

  Architekci wybudowali Chatkę Puchatka? Poważnie?
  Myślałem, że to wojsko wybudowało posterunek obserwacyjny WOP.
  A swoją drogą ani słowa o Lutku Pińczuku? Żenada.

  Reply

 2. Edit
  2024-04-18 @ 14:59

  Niezapomniane widoki, ale ten wiatr niestety na minus. Mimo wszystko Schron Chatka Puchatka to must have do zobaczenia

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *